Kursomgång 2 inställd

Vi i Väsby Dansklubb har noga följt den senaste tidens utveckling, samt tagit del av såväl Danssportförbundets (DSF) som de svenska hälsomyndigheternas rekommendationer gällande det pågående utbrottet av covid-19.

Utifrån detta och med största hänsyn till alla våra medlemmars hälsa, har vi nu tagit följande beslut.

  • Alla danskurser i kursomgång 2, med start den 29 mars ställs in.
  • Alla organiserade träningstillfällen (måndagar) ställs tills vidare in.

Otroligt tråkigt att behöva ta detta beslut tycker vi, men hoppas samtidigt att alla förstår då det är för allas bästa under rådande situation.

Ni som blivit antagna till den kommande kursomgången, men ännu ej betalt kursavgiften ska såklart heller inte göra det.

För er som redan har betalt kursavgiften, finns det två val. Ni kan ha pengarna tillgodo för betalning av framtida kurser när vi kommit igång med verksamheten igen, eller ni kan få dem återbetalda. Vänligen kontakta dansklubben via anmalan@vasbydansklubb.se endast vid begäran om återbetalning.

Så snart situationen förbättrats och det blir aktuellt att återgå till normal verksamhet igen kommer vi också informera om detta.

/Styrelsen Väsby Dansklubb